صفحه اصلي > باخبر شویم   


  چاپ        ارسال به دوست

نورمحمدی در تشریح فعالیت های صندوق قرض الحسنه امداد ولایت،

ارایه خدمات و تسهیلات بدون سود به محرومان جامعه

به گزارش روابط عمومی  صندوق قرض الحسنه امداد ولایت، علی نورمحمدی مدیر عامل صندوق امداد ولایت در گفتگویی به بیان و تشریح عملکرد این صندوق پرداخت.

نورمحمدی درخصوص زمان افتتاح صندوق گفت: در نیمه دوم سال 1394 با موافقت ریاست کمیته امداد امام(ره) مهندس فتاح و تاکید ایشان مبنی بر لزوم ترویج سنت مبارک قرض الحسنه دستوراقدام جهادی و عملیاتی را صادر و تسریع اقدامات در جهت تشکیل صندوق و برنامه های عملیاتی تاسیس در دستور کار قرار گرفت که  پس ازایجاد تغییرات لازم در اساسنامه  با حمایتهای همه جانبه هیات امنای کمیته امداد ، ظرف مدت کمتر از 100 روز کاری کلیه مجوزهای لازم  اعم از  مجوز تاسیس از اداره ثبت شرکتها و تاییدیه مکانی و نهایی امنیت شعبات از پلیس پیشگیری و مجوز فعالیت از بانک مرکزی اخذ گردید .

وی با اشاره به اساسنامه و و تشکیلات این صندوق گفت: اساسنامه صندوق قرض الحسنه امداد ولایت در 59 ماده و 10 تبصره در تاریخ  1394/12/12 به تصویب (هیئت موسس) هیئت امنای کمیته امداد رسیده و طبق ماده 58 اساسنامه رکن نظارتی صندوق ، معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری می باشد.

مدیر عامل صندوق به بیان موضوعات مورد فعالیت صندوق پرداخت و افزود: افتتاح حساب های سپرده قرض الحسنه پس انداز ریالی مطابق ضوابط اعلامی از سوی بانک مرکزی، افتتاح حساب های سپرده قرض الحسنه ویژه ریالی (وجوه اداره شده ) و اعطای وام قرض الحسنه برای رفع نیازهای ضروری مانند ایجاد اشتغال، هزینه هـای ازدواج ، تهیه جهیزیه ، درمان بیماری ، ساخت ، تامین و تعمیرات مسکن و کمک هزینه های تحصیلی ، از محل مانده منابع صندوق، اخذ کمک و هدایای نقدی و غیر نقدی از دولت ، اشخاص حقیقی و یا حقوقی، از موضوعاتی است که صندوق امداد ولایت به آن می پردازد.

وی با اشاره به اینکه تشکیلات اداری و  افزایش شعب در سراسر کشور در سه سطح مرکزی ، امور شعب استانها و شعب صندوق استان به تصویب هیئت مدیره قرار گرفته است، ادامه داد: هدف از تاسیس صندوق ارائه تسهیلات قرض الحسنه برای رفع نیازهای مددجویان و اقشار آسیب پذیر و نیازمندان (اشخاص حقیقی) از طریق جذب سپرده های خیرین و مشارکت  تمامی  هموطنان در احیای سنت مبارک قرض الحسنه  می باشد.

نورمحمدی با اعلام   1.000 میلیارد ریال به عنوان سرمایه صندوق افزود:طبق ماده 23 اساسنامه سرمایه نقدی اولیه صندوق مبلغ 1.000 میلیارد ریال می باشد که  توسط کمیته امداد تعهد و پرداخت شده است . در ضمن سرمایه وام در جریان کمیته امداد در حال حاضر بیش از 17.000 میلیارد ریال بوده که تمامی این مبالغ پس از وصول به صندوق قرض الحسنه انتقال خواهد یافت .

مدیر عامل بانک قرض الحسنه امداد ولایت با بیان اینکه تمام عملیات بانک ، دریافت و پرداخت و سپرده گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی و کمک های نقدی و تسهیلات برمبنای بانکداری بدون ربا انجام می شود خاطرنشان کرد : افتتاح حساب سپرده ، کارت عابر بانکی ، بهره مندی از امکانات سیستم شتاب، درگاههای اینترنتی ، pos و سایر امکانات خواهد بود  و کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانند در صندوق سپرده گذاری نمایند ولیکن پرداخت تسهیلات طبق ماده 2 اساسنامه  فقط به اشخاص حقیقی (مددجویان و نیازمندان) امکان پذیر است و صندوق هیچگونه سودی از بابت تسهیلات پرداختی دریافت نمی نماید و طبق ماده 11 اساسنامه صندوق به سپرده های دریافتی نیز سود و جایزه  تعلق نخواهد گرفت.

نورمحمدی با اشاره به ترویج سنت مبارک قرض الحسنه در جامعه و گسترش آن افزود: از بین بردن فقر و زدودن پرده محرومیت از چهره ولی نعمتان ما ، کاری است فرا سازمانی که نیاز به مشارکت خیر خواهانه مردم و مسئولین را دارد که همه تلاش و هم وغم امدادگران در کمیته امداد امام(ره)  ارائه خدمات و تسهیلات بدون سود و آسان به مددجویان و محرومان جامعه است و در این راه خیرین و انسانهای خیرخواه و  نوع دوست نقش بسیار مهم و کلیدی دارند .

وی ادامه داد : بدون شک در این راه نقش اجتماعی و فرهنگ ساز بودن رسانه ها غیر قابل انکار است چرا که رسانه می تواند در بسیج افکار عمومی و مشارکت آحاد جامعه در جهت کمک به اعتلای سنت قرض الحسنه و ترویج آن گام های بی بدلیلی بردارد


١٥:٥٣ - سه شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ١٢    /    تعداد نمایش : ٣٧٨٦خروج